خانه » مقالات » آموزشی » معرفی Catchlights
فروشگاه اینترنتی دیجی سنتر

معرفی Catchlights

معرفی Catchlights

 


Catchlights، چرا و به چه دلیل در عکاسی پرتره مهم هستند؟ Catchlight به زبان ساده بازتاب منبع نور منعکس شده در سطح چشم است. این انعکاس به چشمان عمق و بعد اضافه می کند، و در عکس های پرتره به چشم ها زندگی می  بخشد.

Catchlights بسته به شکل و سایز منبع نور و فاصله سوژه از آن، در شکل و اندازه های مختلف ظاهر می شود. به عنوان مثال، رفلکتور چتری گرد بزرگ catchlight بزرگتر و قابل توجه تری نسبت به فلاش های الکترونیک قابل حمل ارائه می دهد. بسیاری از عکاسان پرتره از رفلکتوری که در مقابل سوژه قرار داده اند استفاده می کنند. این کار معمولا در نیمه پایینی چشم سوژه catchlight ایجاد می کند.

در عکاسی پرتره که بیشتر از یک منبع نور استفاده می شود، چشم ها ممکن است یک یا دو catchlight نشان دهند. این هنر عکاس است که تصمیم بگیرد کدام catchlight را حفظ کند و کدام را با استفاده از نرم افزارهای ویرایش عکس مانند فتوشاپ ریموو کند.

محل قرارگیری catchlight

محل قرارگیری catchlight توسط موقعیت نورهای “key” و “fill” و تغییرات آنها مانند ارتفاع و زاویه تابش آنها نسبت به لنز دوربین تعیین می شود. محصول نهایی یک پرتره استودیویی یک catchlight در هر چشم خواهد داشت، و معمولا این catchlight ها در موقعیت ساعت ۲ یا ۱۰ که توسط منبع نور اصلی یا همان نور “key” است ایجاد می شود.

علت اصلی قرارگیری catchlight در ساعت ۱۰ یا ۲ مشخص نیست، اما نقاشان پرتره اولیه دریافته اند که متعادل ترین حالت قرارگیری catchlight وقتی است که هر دو موقعیت مورد استفاده قرار بگیرد.

مطالب تصادفی:  دوربین G1WH 1080P HD

با توجه به اینکه هنرمندان گذشته استودیوهای لوکس همراه با چراغ های متعدد نداشته اند، به جای آن از خورشید یا نوری که از پنجره بزرگ به داخل اتاق می تابید، استفاده می کردند. نتیجه یک catchlight تک بود و به این دلیل بود که خورشید سوژه را از زاویه بالا روشن می کرد و catchlight یک نقطه بزرگ را در چشم منعکس می کرد.

 

تجربه catchlight

به شما پیشنهاد می کنیم که catchlight را در عکس هایتان امتحان کنید به خصوص اگر علاقه مند به عکاسی پرتره هستید. حذف کردن و اضافه کردن catchlight به چشمان پرتره و سایزها و موقعیت های مختلف آنرا امتحان و به تاثیرات آن دقت کنید.

تا قبل از گسترش نرم افزارهای ویرایش عکس، catchlight های ناخواسته باید به وسیله spotting، یک فرآیند فشرده شامل برس نرم موی شتر و مجموعه ای از رنگ ها حذف می شد. اضافه کردن catchlight نیز امکان پذیر بود اما کار بسیار پیچیده و سختی بود.

از هر فرصتی برای مطالعه موقعیت و شکل catchlight در کارهای عکاسان دیگر، در چشمان دوستان و همکاران خود استفاده کنید. آثار نقاشی هنرمندان قدیم را مطالعه کنید تا روش استفاده از نور را بیاموزید. با این کار عکاسی پرتره خود را بهبود خواهید داد.

هیچ قانون سختگیرانه ای در رابطه با catchlight وجود ندارد؛ و این موضوع کاملا به ذوق و سلیقه شخصی شما بستگی دارد. شما می توانید تمام اندازه ها  و موقعیت های catchlight را در ژورنال ها و پرتره های حرفه ای ببینید. هیچ راه بهتر یا بدتری برای قرار دادن آنها نیست. در واقع تنها کسی که می تواند جای آن را تشخیص دهد خود عکاس است!

مطالب تصادفی:  عکاسی که با استفاده از فیگورهای جنگ ستارگان شاهکار هنری خلق کرد

 

لینک کوتاه مطلب : https://blog.digicenter.ir/Sr9KM
فروشگاه اینترنتی دیجی سنتر

مطالب تصادفی

چگونه بدون استفاده از رفلکتور در خارج از آتلیه، عکاسی پرتره کنیم؟

از شما برای عکاسی پرتره در یک منظره طبیعی بسیار زیبا دعوت شده است. شما …

۷ ترفند عالی برای عکاسی سیاه و سفید

۱ – با فرمت RAW عکاسی کنید  بسته به نوع و مدل دوربین خودتان می …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *